سعدی

توسعه دهنده توپ مارکت

دسته بندی  دانستنی‌ها

بدون نظر

نصب های فعال

حجم

نسخه برنامه

کمتر از 100

52.64مگابایت

1.0

رتبه بندی برنامه

آخرین بروز رسانی

سازگاری برنامه

0

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

اندروید 4 و بالاتر

  توضیحات

ابو محمد مشرف الدین مصلح بن عبدا... سعدی شیرازی، ملقب به ملک الکلام و افصح المتکلمین ، از شاعران و نویسندگان بزرگ قرن هفتم هجری قمری است . سعدی به سبب تقدم در نثر و نظم، از قرن هفتم به بعد همواره مورد تقلید و پیروی شاعران و نویسندگان فارسی گوی بوده است. سعدی‌ در خانواده‌ای‌ اهل‌ علم‌ و ادب‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود و از اوان‌ کودکی‌ تحت‌ نظارت‌ دقیق‌ پدرش‌ به‌ آموختن‌ علوم‌ و معارف‌ روزگار خویش‌ پرداخت‌.
سعدی‌ در ۱۲ سالگی‌ پدرش‌ را از دست‌ داد و با سرپرستی‌ مادرش‌ تحصیلات‌ خود را ادامه‌ داد. وی در اوان جوانی به بغداد رفت، و در مدرسه نظامیه آن شهر به تحصیل علوم ادبی و دینی پرداخت. پس از چند سال که او در بغداد به تحصیل مشغول بود شروع به سفرهای طولانی خود کرد.
وی به عراق، حجاز، شام و سوریه و همچنین بنا بر برخی اقوال به ‌هندوستان، ‌غزنین ، ترکستان، آذربایجان ، بیت المقدس ، یمن ، آفریقای شمالی سفر کرد. سعدی بارها با پای پیاده به حج رفت . او در شهرهای شام (سوریه امروزی) به سخنرانی هم می‌پرداخت ولی در همین حال، بر اثر این سفرها به تجربه و دانش خود نیز می‌افزود. کل سفرهای سعدی حدود ۳۰ سال به طول انجامید و در طول این مدت دوبار به شیراز بازگشت.
وی تا زمان اولین بازگشت خود به شیراز ، فقط اشعاری بصورت مجزا سروده بود اما در طی دو سال دو شاهکار شعر اخلاقی او یعنی بوستان در سال ۶۳۶ و گلستان در سال بعد آن ۶۳۷ خاتمه یافت.
سعدی از شاعران بزرگ مسلمانان است و هفتصد غزل و ۳۵ قصیده دارد . سعدی در سال ۶۹۱ در شیراز فوت کرد . آرامگاه او در اتاق سفیدی در باغی کوچک با درختان چنار و تبریزی است .
آثار سعدی:
۱. بوستان: کتابی منظوم در اخلاق
۲. گلستان: به نثر مسجع
۳. صاحبیه: مجموعه چند قطعه فارسی و عربی‌
۴. دیوان اشعار: شامل غزلیات و قصاید و رباعیات و مثنویات و مفردات و ترجیع‌بند و غیره (به فارسی) و چندین قصیده و غزل عربی.

تغییرات

دسترسی‌ها

  android.permission.READ_EXTERNAL_STORAGE
  android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE
  android.permission.MOUNT_FORMAT_FILESYSTEMS
  android.permission.MOUNT_UNMOUNT_FILESYSTEMS
  android.permission.INTERNET
  android.permission.RECORD_AUDIO
  android.permission.WAKE_LOCK

برنامه های دیگر توسعه دهنده

همه موارد

توپ مارکت

رایگان

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به توپ مارکت است

دانلود توپ مارکت